Off Road

Styke redeems himself while Milner and Sanders on top again at AORC round three

Posted:

E1 Class winner Luke Styke
The regular suspects where once again at the pointy end t the conclusion of racing in Dungog, New South Wales for Round 3 of the 2020 Yamaha Australian Off-Road Championship presented(AORC).

With recent rainfall leaving the landscape green and slick, all bets were off for this weekend‰Ûªs two-day Enduro and it was Luke Styke, Daniel Milner and Daniel Sanders who lead the way.

Over eight laps stretching nearly 50 km in length per lap, competitors tackled tacky, grassy conditions before the rain rolled in, throwing one big curveball that added extra demands on each rider‰Ûªs physical and mental perseverance.

E1 Class
After the jolting results from Rounds 1 and 2 back in Toowoomba, fans were none the wiser as to whether Styke or Mason Semmens would dominate the test times in Dungog. Today‰Ûªs results proved two things: first, that Styke‰Ûªs injured foot isn‰Ûªt causing him nearly as much pain compared to Rounds 1 and 2, and second, the Yamaha racer will fight tooth and nail to get that gold.

Clocking in an accumulated total time of 41:09, Styke took out first place ahead of Semmens, by just over 40 seconds. Rounding out the podium for Round 3 was 2019 EJ Champion, Kyron Bacon who finished a challenging day aboard his Yamaha with a total time of 43:28.

‰ÛÏToday was tough at round lunchtime when the rain rolled in,‰Û
E2 Class winner Daniel Milner
E2 Class
Milner set the bar high early into today's near 50km laps. The 2019 E2 Champion finished Round 3 with a total time of 39:31. Milner also scored the fastest time for the day.

Behind Milner with one hell of a fire in his belly was Michael Driscoll, who continued his impressive streak in Toowoomba to finish in second place for Round 3. With a total time of 41:20, Driscoll beat coach and fellow Yamaha racer Josh Green by just over nine seconds.

Green rode into the third and final podium position for today, with a total time of 41:29.

MX Champion, Todd Waters tackled newfound challenges today with his first ever Enduro racing format. With unfamiliar conditions that became more difficult as the day went on, especially due to rainfall, Waters finished Round 3 in sixth place.

‰ÛÏI am stoked with how today went,‰Û
E3 Class winner Daniel Sanders
E3 Class
It looked like Daniel Sanders struggled early in today‰Ûªs racing with lengthened times during lap two. But the knock didn‰Ûªt shake the Husqvarna boarded racer, who comfortably carried on over eight laps to win first place. With a total time of 40:45, Sanders finished just over 50 seconds ahead of Jonte Reynders.

Rounding out the podium in E3 today was fan favourite Fraser Higlett, with a total time of 42:19.
Women‰Ûªs winner Jessica Gardiner
2020 AORC Round 3 E2 Top 10 Provisional Results:
1 Daniel Milner (KTM Enduro Racing Team) 39:31
2 Michael Driscoll (bLU cRU Off-Road Racing Team) 41:20
3 Josh Green (Yamaha Active8 Yamalube) 41:29
4 Broc Grabham 42:23
5 Jeremy Carpentier (Yamaha Ballards MXstore Off-Road Racing Team) 42:41
6 Todd Waters (Berry Sweet, Husqvarna) 42:46
7 Andy Wilksch (Husqvarna Enduro Racing Team) 42:49
8 Beau Ralston (Hunter Valley Motorsport, Kawasaki) 42:51
9 Stefan Granquist (Yamaha Motor Australia) 42:53
10 Cooper Sheidow (Kessner Motorcycles, KTM) 43:10

2020 AORC Round 3 E3 Top 10 Provisional Results:
1 Daniel Sanders (Husqvarna Enduro Racing Team) 40:45
2 Jonte Reynders (Motul Pirelli Sherco Off-Road Racing Team) 41:36
3 Fraser Higlett (RJR Shopfitting, Husqvarna) 42:19
4 Hayden Keeley 43:04
5 Matt Murry 44:38
6 Simon Cox 47:04
7 Luke Bunnik (Motul Pirelli Sherco Off-Road Racing Team) 47:37
8 Ethan Baillie 47:42
9 Daniel Welsh 48:16
10 Chris Reading 49:04

2020 AORC Round 3 E1 Top 8 Provisional Results:
1 Luke Styke (Yamaha Active8 Yamalube) 41:09
2 Mason Semmens (KTM Enduro Racing Team) 41:52
3 Kyron Bacon (MXstore, Yamaha Motor Australia) 43:28
4 Corey Hammond 44:16
5 Joshua Kilvington 46:07
6 Lachlan Allan (Kawasaki Motors Australia Valvoline Team) 46:30
7 Kye Malone 47:25
8 Jeremy Franklin 52:05

2020 AORC Round 3 Women‰Ûªs Top 7 Provisional Results:
1 Jessica Gardiner (Yamaha Ballards MXstore Off-Road Racing Team) 49:41
2 Emelie Karlsson (Yamaha Motor Australia) 50:24
3 Emma Mileseivc (Penrite Honda) 52:47
4 Emi Ruprecht 57:34
5 Julie Denyer (Dn and Mg Denyer) 1:01:25
6 Avril Gill 1:08:28
7 Kaitlyn Hall (Halls Transport Repairs) 1:08:29

2020 AORC Round 3 Veterans Top 10 Provisional Results:
1 Lee Stephens (True Painting & Decorating, KTM Newcastle) 44:53
2 Richard Chibnall (WBR Echuca, Onpoint Motorcycles) 45:17
3 Damian Smith 46:53
4 Christopher Thomas (Thomas Lee KTM) 48:47
5 Phill Hurley 50:26
6 Jason Pearce 50:27
7 Anthony Wilson 51:54
8 Paul Chadwick 54:57
9 Nigel Slocum 55:06
10 Phil Newman 56:56

2020 AORC Round 3 Masters Top 10 Provisional Results:
1 Kirk Hutton (Yamaha Motor Australia 46:38
2 Peter Rudd (Kessner Motorcycles, AutoWired) 49:40
3 Andrew Gillam (Coolblue) 51:27
4 Scott Campbell 55:32
5 Stephen Boucher (Team Moto, Maben Racing) 55:32
6 Ian Jenner 55:41
7 Craig Treasure 56:29
8 Shane Bukovinsky 1:04:58
9 Darrin Strauch 1:10:55
10 David Pratten 42:45 +2 laps

2020 AORC Round 3 2T Top 9 Provisional Results:
1 Geoff Braico 42:54
2 Dalton Johnson (Motul Pirelli Sherco) 44:50
3 Brad Hardaker (Banana Coast Pest Control, Yamaha Motor Australia) 44:53
4 Harry Teed 45:28
5 Brad Redman 51:06
6 Harrison Blatch 55:01
7 Brady Adams 52:58 +1 lap
8 Luke Bray 38:11 +2 laps
9 James Buttigieg 41:37 +4 laps

2020 AORC Round 3 EJ Top 5 Provisional Results:
1 Blake Hollis (bLU cRU Off-Road Racing Team) 50:31
2 Korey McMahon (Kessner Motorcycles, KTM) 50:52
3 Matt Waters 51:31
4 Jayden Rudd (Kessner Motorcycles, Total Earthworks) 53:50
5 Kobe Conley (Fist Handwear, City Bike Centre) 54:06

2020 AORC Round 3 J4 Top 5 Provisional Results:
1 Riley McGillivray (AJs Motorcycles Superstore, Tunetech Racing) 24:57
2 Kodi Stephens 26:13
3 Kobi Wolff (Westlink Petroleum, MPE Suspension) 26:36
4 Corbin Riddle 29:04
5 Jackson Murray (Brisbane Dirtbike Services, Northstar Yamaha) 29:12

2020 AORC Round 3 J3 Top 5 Provisional Results:
1 William Dennett 26:34
2 Billy Hargy 27:47
3 Max Phillips (Phillips Transport, Mototech) 27:50
4 Luke Chellas 29:14
5 Thomas Vance (501 Motorsport) 30:23

2020 AORC Round 3 J2 Top 3 Provisional Results:
1 Levi Stephens 30:39
2 Tate Young 31:31
3 Jet Brien (All Power Onsite Auto Electrics) 39:13

2020 AORC Round 3 J1 Top 5 Provisional Results:
1 Max Stevenson 17:31
2 Mason Boucher (Team Moto, Maben Racing) 18:30
3 Cooper Boyd 18:49
4 Lachlan Roche (Four Sons Racing) 18:53
5 Dylan McDonald 21:42

2020 AORC Round 3 JG Top 5 Provisional Results:
1 Ariana Collins (Jeff Collins Plumbing) 34:53
2 Chelsea Muir 44:10
3 Danielle McDonald (Yamaha Ballards MXstore Off-Road Racing Team) 26:23 +1 lap
4 Monique Simioni 29:36 +1 lap
5 Ashleigh Hunt 24:17 +1 lap

Share Article:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Tumblr
Pinterest
Reddit
Email
Print

More News: Latest Headlines

More News: Latest Headlines

Industry

Australian Motorcycle Sales Decline In January–March 2024 Quarter

Motocross

Kirk Gibbs Eyes More ProMX Podiums After Third Overall At Horsham

Motocross

Jobe Dunne Expected To Make Full Recovery After Nasty Horsham Crash

Motocross

Jed Beaton Takes ProMX Championship Lead With Round Two Win

Hard Enduro

Anthony Solar Wins 2024 Australian Hard Enduro Championship Opener

Motocross

Koby Hantis Maintains Control Of ProMX MX3 Championship

Motocross

Levi Rogers And Beta Continue Moving Forward At Horsham ProMX

Motocross

Nathan Crawford Notches Up Maiden ProMX MX1 Moto Win

Rallye

Tosha Schareina Takes First FIM World Rally Raid Championship Round Win In Portugal

Enduro

Steve Holcombe Takes EnduroGP Win On Day Two At GP Of Portugal

Motocross

Lotte van Drunen Dominates Sardinia to Take WMX Championship Lead

MXGP

Jorge Prado and Kay de Wolf Keep Win Streak Going At MXGP Of Sardegna

What's On This Week

MXGP - R4
MXGP of Trentino (ITA) - Pietramurata
Sunday, April 14th, 2024
AMA GNCC - R5
The Old Gray, Monterrey, TN
Sunday, April 14th, 2024
Gippsland Region MX - R3
Bairnsdale
Sunday, April 14th, 2024
NZ Motocross Championships - R4
Taranaki
Saturday, April 13th, 2024
SA Motocross Championships - R1
Gillman – SA
Sunday, April 14th, 2024
FIM EnduroGP - R2
Portugal – Valpaços
Sunday, April 14th, 2024

Featured:

Time to Pivot with Pivot Pegz?

First Look At The All New 2024 Beta 450RX

2024 Yamaha YZ250F Review

Enhance Your Bike’s Protection With Force Accessories Custom Clutch Cover

2023 Sherco 300 SE Factory Ride Review

Michelin StarCross 6 – Inspected

What's On This Week

MXGP - R4
MXGP of Trentino (ITA) - Pietramurata
Sunday, April 14th, 2024
AMA GNCC - R5
The Old Gray, Monterrey, TN
Sunday, April 14th, 2024
Gippsland Region MX - R3
Bairnsdale
Sunday, April 14th, 2024
NZ Motocross Championships - R4
Taranaki
Saturday, April 13th, 2024
SA Motocross Championships - R1
Gillman – SA
Sunday, April 14th, 2024
FIM EnduroGP - R2
Portugal – Valpaços
Sunday, April 14th, 2024