Enduro

KTM sweep E1, E2 and E3 class on day two of the Spanish EWC round

Posted:

Cervantes claimed victory on both days in the E2 class at the Spanish EWC Round - Credit: J.Edmunds
Home favourite Ivan Cervantes (KTM) brought the third round of the 2013 Maxxis FIM Enduro World Championship GP AMV Seguros of Spain to an exciting close with the Enduro 2 class victory on day two overnight Australian time.

France‰Ûªs Antoine Meo (KTM) recovered strongly from his disappointment of day one to win the Enduro 1 category while his compatriot Christophe Nambotin (KTM) secured his second win of the weekend in the Enduro 3 class. Adding extra spice to the GP of Spain in Puerto Lumbreras, Spain‰Ûªs queen of enduro Laia Sanz (KTM) claimed her second victory in the Women‰Ûªs Cup category.

Delivering another perfect day of riding, Cervantes claimed his second win of the weekend in E2. Setting the fastest time on the first extreme test, the Spaniard pushed hard in the extremely rutted special tests to hold off Italy‰Ûªs Alex Salvini (Honda) for the victory.

‰ÛÏThis has been an incredible weekend for me,‰Û
Nambotin made it two from two in Spain in the E3 class - Credit: J.Edmunds
Continuing from where he left off on day one, Nambotin was again the rider to beat in E3. Fast, smooth and mistake free throughout the majority of the day, the Frenchman secured his second win of the weekend.

‰ÛÏI‰Ûªm so happy to have won both days here in Spain,‰Û
Meo scored the win on day two after only managing 5th on day one in the E1 class - Credit: J.Edmunds
In the Enduro 1 class, Meo bounced back from his fifth place result on day one to win day two. Topping the opening three special tests of the morning, the KTM rider then controlled his speed to claim his fifth win of the season.

‰ÛÏDay one was tough, I crashed too many times,‰Û
Meo on his way to victory on day 2 - Credit: J.Edmunds
E1 Round 3 - Day 1 Results
1. SEISTOLA Matti FIN HVA
2. REMES Eero FIN TM
3. GUERRERO Cristobal ESP KTM
4. SALMINEN Juha FIN HVA
5. MEO Antoine FRA KTM
6. DEPARROIS Nicolas FRA YAMAHA
7. OLDRATI Thomas ITA HUSABERG
8. JOLY J̩r̩my FRA
9. ALBERGONI Simone ITA HM HONDA
10. TARROUX Jeremy FRA SHERCO

E1 Round 3 - Day 2 Results
1 MEO Antoine FRA KTM
2 REMES Eero FIN TM
3 SALMINEN Juha FIN HVA
4 GUERRERO Cristobal ESP KTM
5 SEISTOLA Matti FIN HVA
6 BOISSIERE Anthony FRA SHERCO
7 ALBERGONI Simone ITA HM HONDA
8 JOLY J̩r̩my FRA
9 OLDRATI Thomas ITA HUSABERG
10 DEPARROIS Nicolas FRA YAMAHA

E1 Championship standings after round 3:
1. MEO Antoine 111 Pts
2. SALMINEN Juha 90 Pts
3. SEISTOLA Matti 89 Pts
4. REMES Eero 79 Pts
5. OLDRATI Thomas 64 Pts
6. ALBERGONI Simone 58 Pts
7. JOLY J̩r̩my 56 Pts
8. DEPARROIS Nicolas 52 Pts
9. GUERRERO Cristobal 43 Pts
10. BOISSIERE Anthony 40 Pts
Crevantes topped the E2 podium on both days - Credit: J.Edmunds
E2 Round 3 - Day 1 Results
1. CERVANTES Ivan ESP KTM
2. SALVINI Alex ITA HM HONDA
3. AUBERT Johnny FRA KTM
4. RENET Pierre Alexandre FRA HUSABERG
5. MENA Oriol ESP HUSABERG
6. GUERRERO Victor ESP KTM
7. BALLETTI Oscar ITA
8. SANTOLINO Lorenzo ESP HVA
9. GAUTHIER Julien FRA SHERCO
10. BASSET Antoine FRA YAMAHA

E2 Round 3 - Day 2 Results
1. CERVANTES Ivan ESP KTM
2. SALVINI Alex ITA HM HONDA
3. RENET Pierre Alexandre FRA HUSABERG
4. AUBERT Johnny FRA KTM
5. MENA Oriol ESP HUSABERG
6. GUERRERO Victor ESP KTM
7. SANTOLINO Lorenzo ESP HVA
8. BASSET Antoine FRA YAMAHA
9. QUEYREYRE Alexandre FRA YAMAHA
10. BALLETTI Oscar ITA

E2 Championship standings after round 3:
1. SALVINI Alex 109 Pts
2. CERVANTES Ivan 100 Pts
3. RENET Pierre Alexandre 93 Pts
4. AUBERT Johnny 88 Pts
5. MENA Oriol 58 Pts
6. GUERRERO Victor 58 Pts
7. BASSET Antoine 46 Pts
8. SANTOLINO Lorenzo 46 Pts
9. KNIGHT David 44 Pts
10. BALLETTI Oscar 35 Pts
Nambotin was unbeatable in the E3 class - Credit: J.Edmunds
E3 Round 3 - Day 1 Results
1. NAMBOTIN Christophe FRA KTM
2. MONNI Manuel ITA KTM
3. LEOK Aigar EST TM
4. LJUNGGREN Joakim SWE HUSABERG
5. CORREIA Luis PRT BETA
6. PHILIPPAERTS Deny ITA BETA
7. FORTUNATO Benoit FRA HM HONDA
8. KEHR Marcus DEU KTM
9. PLANET Fabien FRA SHERCO
10. BELLINO Mathias FRA HUSABERG

E3 Round 3 - Day 2 Results
1. NAMBOTIN Christophe FRA KTM
2. LJUNGGREN Joakim SWE HUSABERG
3. LEOK Aigar EST TM
4. BELLINO Mathias FRA HUSABERG
5. CORREIA Luis PRT BETA
6. MONNI Manuel ITA KTM
7. TARKKALA Marko FIN
8. PHILIPPAERTS Deny ITA BETA
9. KEHR Marcus DEU KTM
10. PLANET Fabien FRA SHERCO

E3 Championship standings after round 3:
1. NAMBOTIN Christophe 110 Pts
2. LJUNGGREN Joakim 97 Pts
3. LEOK Aigar 87 Pts
4. CORREIA Luis 72 Pts
5. MONNI Manuel 71 Pts
6. KEHR Marcus 53 Pts
7. PHILIPPAERTS Deny 50 Pts
8. FORTUNATO Benoit 40 Pts
9. THAIN Rodrig 39 Pts
10. PLANET Fabien 39 Pts

EJ Round 3 - Day 1 Results
1. PHILLIPS Matthew AUS HVA
2. ROMAN Mario ESP HUSABERG
3. REDONDI Giacomo ITA KTM
4. MCCANNEY Daniel GBR GAS-GAS
5. MORI Nicolo ITA BETA
6. OLIVEIRA Luis PRT YAMAHA
7. EDLUND Johan SWE HUSABERG
8. MORONI Rudi ITA KTM
9. LARRIEU LoÌøc FRA HUSABERG
10. KVARNSTROM Robert FIN BETA
Aussie Matt Phillips cleaned up in the EJ class on both days
EJ Round 3 - Day 2 Results
1. PHILLIPS Matthew AUS HVA
2. REDONDI Giacomo ITA KTM
3. ROMAN Mario ESP HUSABERG
4. MCCANNEY Daniel GBR GAS-GAS
5. KVARNSTROM Robert FIN BETA
6. OLIVEIRA Luis PRT YAMAHA
7. MARTINI Gianluca ITA
8. MORI Nicolo ITA BETA
9. MORONI Rudi ITA KTM
10. EDLUND Johan SWE HUSABERG

E3 Championship standings after round 3:
1. PHILLIPS Matthew 103 Pts
2. REDONDI Giacomo 98 Pts
3. MCCANNEY Daniel 86 Pts
4. ROMAN Mario 65 Pts
5. KVARNSTROM Robert 62 Pts
6. OLIVEIRA Luis 59 Pts
7. MORONI Rudi 54 Pts
8. MORI Nicolo 52 Pts
9. LARRIEU LoÌøc 47 Pts
10. HARPER Mitcham 29 Pts

EW Round 1 - Day 1 Results
1. SANZ Laia ESP GAS-GAS
2. DANIELS Jane GBR HUSABERG
3. BERREZ Juliette FRA YAMAHA
4. GARDINER Jessica AUS SHERCO
5. ROSSAT Audrey FRA KTM
6. ROMERO Rosa ESP KTM
7. WILSON Jemma AUS

EW Round 1 - Day 2 Results
1. Sanz Laia ESP GAS-GAS
2. GARDINER Jessica Aus SHERCO
3. Daniels Jane GBR HUSABERG
4. BERREZ Juliette FRA YAMAHA
5. WILSON Jemma AUS HONDA

EW Championship standings after round 1:
1. SANZ Laia 40 Pts
2. DANIELS Jane 32 Pts
3. GARDINER Jessica 30 Pts
4. BERREZ Juliette 28 Pts
5. ROSSAT Audrey 21 Pts
6. WILSON Jemma 20 Pts

Top Image:
Credit:

Share Article:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Tumblr
Pinterest
Reddit
Email
Print

More News: Latest Headlines

More News: Latest Headlines

Motocross

Factory Honda In Winning Early Season Form At Sunshine State Championships

Dirt Track

2024 NSW Dirt Track Season Lifts Off At Somersby Super TT Meeting

Supercross

World Champion Max Anstie Secures 2024 East Coast Supercross Championship Red Plate

Motocross

Jed Beaton Tops The Podium At 2024 New Zealand Motocross Championships Round Two

Supercross

Cooper Webb And Haiden Deegan Win Drama-Filled Arlington Supercross

EnduroCross

Billy Bolt's FIM SuperEnduro Win Streak Continues In Bulgaria

Supercross

Shoulder Injury Rules Evan Ferry Out Of Arlington Supercross

Supercross

Christian Craig To Sit Out Arlington Supercross

MXGP

Mattia Guadagnini Joins The Early Season Injury List

Motocross

Jake Cannon Signs With Factory Honda

MXGP

Liam Everts To Miss MXGP Season Opener

Motocross

Tim Gajser – Motivated for 2024

What's On This Week

AMA GNCC - R2
Wild Boar, Palatka, FL
Monday, March 4th, 2024
AMA Supercross Round 8
Daytona International Speedway -Daytona Beach, FL
Saturday, March 2nd, 2024
FIM SuperEnduro World Championship - R7
GP UK, Newcastle
Saturday, March 2nd, 2024

Featured:

First Look At The All New 2024 Beta 450RX

2024 Yamaha YZ250F Review

Enhance Your Bike’s Protection With Force Accessories Custom Clutch Cover

2023 Sherco 300 SE Factory Ride Review

Michelin StarCross 6 – Inspected

Drink Wirelessly with SoleStream

What's On This Week

AMA GNCC - R2
Wild Boar, Palatka, FL
Monday, March 4th, 2024
AMA Supercross Round 8
Daytona International Speedway -Daytona Beach, FL
Saturday, March 2nd, 2024
FIM SuperEnduro World Championship - R7
GP UK, Newcastle
Saturday, March 2nd, 2024